sobota, 23 kwietnia 2016

Joga dla całej rodziny - Joanna Jakubik-Hajdukiewicz

Ćwiczenia i zabawy z dziećmi wpływające na zdrowie, zwinność, koncentrację, pewność siebie i rozwój świadomości. 

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz dzieli się w poradniku swoimi doświadczeniami z zakresu jogi, którą nie tylko mogą ćwiczyć dorośli, ale również dzieci i całe rodziny. Poprzez wspólną chęć odkrywania świata i zabawę, rodzice mogą spędzić aktywnie czas ze swoimi pociechami.

Autorka we wstępie do książki zwraca szczególną uwagę na znaczenie form ruchowych w psychofizycznym rozwoju dzieci, które potrzebne są aby rozwijać i umacniać więzi, wspomagają komunikatywność, empatię, wzajemne współdziałanie czy też rozwijają różne zainteresowania.

Możliwe, że zadamy sobie pytanie: po co dzieciom joga? Do czego jest im potrzebna?
Nie zapominajmy, że dziecko to mały człowiek, od czubka głowy po koniuszki palców czujący, przepełniony różnego rodzaju emocjami. Nic, co dzieje się wokół niego nie przechodzi obojętnie. Joga to podobnie jak dla dorosłych bufor, który można wykorzystać do prób wyciszenia dziecka nadpobudliwego,  lub zbyt nerwowego. Pomoże w ukojeniu nerwów, rozluźnieniu czy relaksacji. Sama autorka mówi, że
"Ćwiczenia potrafią ożywić zmęczone i znużone dziecko, które nie potrafi się skoncentrować, lub wyzwoli ekspresję w dziecku lękowym czy zahamowanym". 

Bardzo duży nacisk autorka kładzie na jako takie pobudzanie aktywności ruchowej. Ruch to zdrowie zarówno dla dużych jak i małych. Rodzice dając przykład dzieciom, kształtują ich dobre nawyki, wprowadzają również do swojego życia potrzebę spędzania czasu razem, o co w obecnym zabieganym czasie niekiedy zostaje zastąpione przez zabawy na komputerze czy komórce.
Joga staje się wspólną zabawą.

Książka zawiera dziesięć scenariuszy zajęć, które można wykorzystać zarówno na zajęciach jogi jak i w domu. Można je różnie modyfikować z zależności od potrzeb grupy czy indywidualnego podejścia i stopnia skomplikowania.

Dodatkowym atutem ćwiczeń jest wprowadzenie do ćwiczeń opowieści ruchowych.
Prowadzący zajęcia czy też rodzic opowiada bajkę, przypowiastkę (w książce przedstawiono konkretne przykłady) i pokazuje asany, które w niej występują np. kołysanie małego dziecka. Uczestnicy wykonują daną asanę.
Forma przypowieści pomaga dzieciom w koncentracji, działa również na ich wyobraźnię.

Każda asana, figura wykorzystana w książce zawiera dokładny  opis oraz kolorowe zdjęcie.


Joga dla całej rodziny
Joanna Jakubik-Hajdukiewicz

Tutaj znadziesz fragment książki (klik)
Wydawnictwo Vivante
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Illuminatio  za możliwość recenzji książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz