wtorek, 16 czerwca 2015

Intuicyjne rodzicielstwo M. Stephenson-Meere


"Ta książka jest dla wszystkich , bez względu na to,  czy jesteś rodzicem małego dziecka, rozważasz rodzicielstwo czy też myślisz o swoim dzieciństwie i chcesz być rodzicem dla własnego rozwoju."

Macierzyństwo i rodzicielstwo to dobry pretekst, żeby spojrzeć
w siebie. Ciąża to nie tylko poranne mdłości, bolesne kopniaki w żebra,
to przede wszystkim przeżycia duchowe, rodząca się miłość, wewnętrzna siła dająca kopa do działania. 

Do życia, dla dziecka i dla siebie. 
Razem z Margaret przejdziesz krok po kroku wszystkie niepokojące sytuacje, które towarzyszą macierzyństwu.
Nie ma lukru i cukierkowego życia. 
Są niespokojne, nieprzespane noce, krzyk, płacz. 
Jest brak czasu dla siebie, męża, partnera, bliskich. 
Jest samo życie i dlatego dowiesz się dlaczego tak jest, a nie inaczej. 
Zrozumiesz mechanizm zasypiania, układania do snu. Dowiesz się jakie mogą być przyczyny płaczu dziecka i jak je łagodzić.

"Intuicyjne rodzicielstwo" jest dla rodziców wskazówką jak sobie radzić z małym człowiekiem, a potem coraz większym. Jak radzić sobie z problemami i frustracjami. 

Z książki bije niesamowity spokój i nadzieja, że po pierwszym szoku, jakie przynosi cud narodzin, nie będzie coraz gorzej ale coraz lepiej. Z każdym dniem uczysz się jak rozwija się dziecko. Pomagasz mu w tym poprzez bycie z nim, zabawę, edukację. 

Autorka opisuje fazy rozwoju dziecka od narodzin do momentu rozwoju świadomości, w którym kształtują się umiejętności złożonego, racjonalnego myślenia. Łączy duchowość i emocjonalność z anatomią rozwoju fizycznego i psychicznego. To wszystko na kanwie filozofii Wschodu, łączącej się z filozofią współczesnego Zachodu. Na pierwszy plan wysuwa potrzeby emocjonalne i duchowe dziecka i rodziców.

Książkę można czytać w całości, oraz wyrywkowo w zależności od potrzeby czytelnika.
Każdy rozdział rozpoczyna się od omówienia odpowiedniej czakry (elementy filozofii hinduskiej), następnie omawiane są aspekty praktyczne towarzyszące danemu okresowi rozwoju, potrzeby duchowe i emocjonalne dziecka oraz rodziców. Pozwala to umiejscowić się rodzicom w danej sytuacji i odnieść się do rzeczywistości, która ich otacza.

Z książki dowiesz się również: 

- o typowych zachowaniach dziecka na każdym etapie rozwoju;
- poznasz skuteczne sposoby na opiekę i pielęgnację dziecka;
- wykształcisz właściwe wzorce snu dziecka;
- jak uspokajać dziecko;
- jak rozpoznać oznaki zmęczenia i rodzaje płaczu;
- wypracujesz zasady, które ułatwią wspólne życie.

 ***

Nie zawsze podczas czytania zgadzałam się z autorką książki, co do metod wychowawczych, ale lubię poznawać inne sposoby myślenia i ich źródła.
Książka jest na pewno inna od wszystkich poradników o dzieciach, które do tej pory dane mi było czytać, chociaż nie czytałam ich wiele. Nie do końca byłam zainteresowana poznaniem filozofii hinduskiej ale uważam, że warto było i polecam wszystkim , którzy są ciekawi świata, i chcą dotknąć emocji i duchowości dziecka :)

Bardzo dziękuję  Wydawnictwu ILLUMINATIO  za możliwość recenzji tej pozycji książkowej.

Wydawnictwo: Samsara
Podtytuł: Jak wspierać rozwój dziecka od pierwszych dni jego zycia
Liczba stron: 264
Rok wydania: 2015
Tytuł oryginału: The Child within Lotus

Wydawnictwo vivante 

2 komentarze:

  1. Też na początku myślałam, że takie połączenie wschodniej filozofii świadomego rodzicielstwa z zachodnią nie bardzo do mnie przemówi, jednak jak przeczytałam Shefali Tsabary "Świadomi rodzice", nie miałam więcej wątpliwości, że tylko to się sprawdza, podobnie jak w książce którą recenzujesz. Polecam:
    http://kashtanky.com/?s=shefali+tsabary

    OdpowiedzUsuń