środa, 7 listopada 2018

Małe licho i tajemnica Niebożątka - Marta Kisiel

Bożydar Antoni Jagiełłek, zdrobniale i pieszczotliwie -Bożek, mieszka w tajemniczym domu, który zamieszkują kogosie i cosie - stworzenia nie z tej ziemi począwszy od aniołów, a na różnorodnych potworach kończąc, jak i jego rodzina - to bardzo wyjątkowe towarzystwo. Wujowie, mama i Niebożątko tworzą familię dziwną acz bardzo szczęśliwą.

"Wszystko zaczęło się pewnego wiosennego popołudnia - choć wtedy nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy, że cokolwiek się zaczyna. Wprost przeciwne, świat sprawiał wrażenie jak gdyby najchętniej się zaraz skończył."
Pośród tego wszystkiego, co dla innych dziwne, a dla nich zupełnie normalne, zaczyna się szkoła.
Po dwóch latach edukacji domowej, należy dla dobra małego człowieka, niedaleko, zaprowadzić go jak od wieków czynią to matki - do szkoły. A ta pojawia się na horyzoncie jako coś równie tajemniczego jak i niebezpiecznego.
Cosie i ktosie nie bardzo wiedzą o co chodzi, ale jak trzeba, to trzeba - oswoić się z dziwnym szkolnym tworem aby 1 września iść dziarsko przed siebie.
Tak więc Bożek idzie dzielnie.
I chodzi wytrwale.
Jednak odstaje od wszystkich dzieci, które mają transformersy, fifę i wiedzą co to minionki.
On nie wie, jego rodzina również ale dla nich to nie kłopot, nie tak jak dla małego człowieka.
Staje się więc Bożek dzieckiem, do którego trudno trafić nawet jego małemu aniołowi stróżowi. Bożydar staje się lekko zadziorny, nie słucha nikogo, odkrywa pewien zwrot pełen złości "Wcale że nie!" i używa go nad wyraz często.
Nie zna również swojego ojca i jego rodziny, co staje się dla niego również nie lada problemem.

A na dodatek od zawsze towarzyszy mu tajemnicza przypadłość, o której się nie dyskutuje, ale jest ona  jego nieodłączną składową. Mianowicie nie mogę, ale to bardzo gdybym nawet chciała - zdradzić wam, co to takiego - no nie mogę, bo fabuła książki na niej się właśnie opiera :)

Mogę za to zagwarantować, że ta książka da wam i waszym dzieciom ogromnie dużo radości przy czytaniu i odkrywaniu tajemnicy Niebożątka. A na dodatek poczytacie o tym, o czym  jest tutaj dużo, o:
Miłość.
Niezłomność.
Przyjaźń. 
Bardzo udana lektura dla dzieci i dorosłych, którzy lubią odkrywać w sobie dziecko.
Przeplatana dość wydawałoby się trudnymi utworami jakie mogą być dla dzieci "Król Elfów" Goethego, oraz "Dobranoc", "Niepewność" i "Romantyczność" Adama Mickiewicza, które tworzą nastrój tej książki i dodatkowo uwrażliwiają na poezję odbiorców.
A na dodatek - mnie wiele ta książka dała satysfakcji i tego, co niekoniecznie napisane, a można sobie dopowiedzieć.

Polecam i dziękuję Wydawnictwu Wilga za egzemplarz książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz