wtorek, 12 września 2017

Kręta droga do nieba - Bożena Gałczyńska-Szurek

"Kręta droga do nieba" to powieść rozgrywająca się w przepięknych plenerach wysp archipelagu Morza Egejskiego.
Jeśli tak jak ja, nie znacie Dodekanezu to wraz z główną bohaterką książki Kingą, możecie przemierzać jego urokliwe zakątki.
Białe domki, ściśle przylegające do skał wysepek.
Wąskie, kamienne uliczki pomiędzy nimi.
Nieprzerwanie świecące słońce nad głowami i lazur morza.
Urokliwe zakątki raju położonego na wielu wyspach i wysepkach.
Jeśli nie boicie się przygody, która może rozwinąć się w rozwiązywanie zagadek kryminalnych pośród rodowitych Greków - koniecznie musicie sięgnąć po tą książkę.
Kinga jest żoną rodowitego Greka, marynarza Jorgosa. Pozostawiona przez niego w swojej rezydencji wraz z gospodynią Tulą i nieokiełzanymi czworonogami Klaudiuszem, i Tyberiuszem, kiedy on znów wypływa w morze.

Na Toros, wewnątrz małej cerkiewnej świątyni roni łzy Najświętsza Panienka, która wcześniej cudem uniknęła upadku w przepaść podczas wielkanocnej procesji. Mieszkańcy wspominają to wydarzenie jako zapowiedź złej wróżby.

Tego samego poranka, w tej samej świątyni ma miejsce jeszcze jedno niespodziewane wydarzenie. Dochodzi do napaści na jednego z mieszkańców wyspy, buńczucznego Lakisa, a w wyniku tego wypadku dochodzi do jego śmierci.

Klara jako policyjny psycholog, zostaje zatrudniona do pomocy miejscowej policji, jednak śledztwo zaczyna być co raz bardziej zagmatwane.

Czy Kostas, Klara i Tasos połączą wszystkie dziwne przypadki w jedną całość i znajdą morderców Lakisa i jego ojca? Czy studenci z polski mają coś wspólnego z mieszkańcami wioski i morderstwami?
Jakie sekrety skrywają mieszkańcy? I jaki mają one wpływ na ich życie?

Autorka w bardzo zgrabny i ciekawy sposób buduje napięcie pomiędzy bohaterami, osadzając ich w coraz ciekawszych, nie zawsze oczywistych i prostych sytuacjach.
Nakreśla różnice między Grekami, ukazuje ich odmienną mentalność i różny od naszego światopogląd a także styl życia.
Bardzo podobał mi się dialog Klary z Tulą na temat polskich mężczyzny w czasie przygotowań do świąt :) Greccy mężczyźni są naprawdę wyjątkowi i zdecydowanie inni niż nasi rodacy.

W przedmowie autorka podkreśla, że książka pełna jest jej osobistych obserwacji na temat greckiej rzeczywistości i filozoficznych przemyśleń, a także przenosi na karty powieści greckie zwyczaje, tradycje, a nawet swoich przyjaciół.

Jeśli chcecie odwiedzić Grecję, poznać jej mieszkańców i dowiedzieć się, kto stoi za morderstwami i tą tajemniczą historią - sięgnijcie po "Krętą drogę do nieba", bo warto :)


Za książkę dziękuję wydawnictwu Szara Godzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz