poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Kazuo Ishiguro Okruchy dnia - audiobook


Okruchy dnia. Już sam tytuł jest dla mnie intrygujący na tyle, żeby sięgnąć po ten audiobook i codziennie wieczorem, zanim kładłam się spać z zaciekawieniem go słuchać.

Pierwsze to moje spotkanie zarówno z autorem Kazuo Ishiguro jak i wspaniałym lektorem jakim jest pan Krzysztof Gosztyła. Nie może być lepszej interpretacji, piękniejszego głosu, który pasuje idealnie to tej niezwykłej powieści. Mistrzostwo interpretacji.

Stevens to kamerdyner dążący do perfekcji w każdym calu.
Pracując i służąc w angielskiej posiadłości lorda Darlingtona
całe swoje życie podporządkowuje swoim zawodowym zobowiązaniom. Po śmierci lorda nadal sprawuje pieczę nad Darlington Hall aby wypracowany tytuł wzorowej posiadłości oraz dumy z nazwiska jej byłego właściciela trwał nadal, nawet jeśli nowym właścicielem został Amerykanin.

Stevens wzbudzał we mnie skrajne emocje od szczerej sympatii do odrzucenia. W zależności od tego, jak kreuje się jego historia zawsze jest powściągliwy we wszystkim co robi i myśli. Stevens - kamerdyner idealny, który w swoim życiu nie miał czasu na uczucia i refleksje, a miłość do panny Kenton, którą spotkał w swoim życiu z którą wypił niejedno kakao i spotykał się codziennie w hallu domu, skutecznie zagłuszył ważniejszymi sprawami, które miał na głowie. Wszak nie miłość mu była wtedy w głowie, a dobro gości Darlington Hall.

Angielski klimat (nie tylko pogodowy), swoista powściągliwość cechująca Anglików, elegancja i dystyngowanie to słowa, które określają doskonale powieść wplecioną w historię międzywojennej i powojennej Anglii.
Dla mnie Okruchy dnia to przestroga, czym może stać się praca w życiu człowieka, kiedy staje się rzeczą nadrzędną.
Powieść napisana ciekawie, ale bez fajerwerków, nie znajdziecie tutaj szalonych zwrotów akcji, miłosnych intryg. Znajdziecie dystyngowanie, pięknie dobrane słowa i ludzką tragedię.

Kazuo Ishiguro został nagrodzony za Okruchy dnia nagrodą Broker Prize, a film pod tym samym tytułem z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson z 1993r. został wyróżńiony nominacjami do Oscara i Złotych Globów.


Serdecznie polecam!

*dziękuję za udostępnie audiobooka portalowi audioteka.pl1 komentarz: