wtorek, 30 września 2014

Dorothy Guerra - Joga na czas ciąży i porodu.

"Moim celem jest nauczyć kobiety, że poród jest ich podróżą oraz prawem i przywilejem jako kobiet, że jako taki powinien być szanowany, nawet w środowisku medycznym."

Autorka instruktorka jogi YBM (Yoga Birth Method), doula oraz przyszła położna - z doświadczenia wie, jak przebiega ciąża, etapy porodu; jakie mogą wystąpić komplikacje i jak łagodzić ból - zarówno podczas naturalnego porodu, jak i wspomaganego lekami. 

Dzieli się swoją wiedzą tłumacząc w przystępny i łatwy sposób, co wydaje mi się, przy takiej technice jaką jest joga - bardzo ważne. 

Nie od dziś wiadomo, że joga pozwala się wyciszyć, wsłuchać w swój organizm i potrzeby. Dać chwilę wytchnienia i odprężenia.
Książka dla  mam, które nie mają przeciwwskazań do naturalnego porodu, oraz dla takich, które chcą w ciąży pozostać aktywne i chcą ćwiczyć oraz być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Każde ćwiczenie jest krótko opisane i zilustrowane, co jest dodatkowym plusem dla matek, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły jogi. Nie musisz być biegła w nazewnictwie i zaawansowana w gimnastyce, ćwiczenia nie są trudne ale dostosowane do możliwości kobiety noszącej pod sercem dziecko.
Dodatkowo pojawiają się w książce historie porodów kobiet, które stosowały ćwiczenia z jogi i metody relaksacyjne autorki.
Dorothy Guerra nie tylko przedstawia pozycje jogi, ale i opisuje co w danej fazie porodu dzieje się z twoim ciałem i w jaki sposób możesz kontrolować swój organizm, żeby ból był łagodniejszy.

Joga na czas ciąży i porodu, to bardzo fajna lektura przede wszystkim dla kobiet w ciąży, ale i tych już po porodzie. (I dla tych matek, którym wysiadają kręgosłupy przy noszeniu dziecka - też, osobiście sprawdziłam ;))

Bardzo polecam :)

Dorothy Guerra Joga na czas ciąży i porodu. Przygotowanie do naturalnych narodzi.
Wydawnictwo Illuminatio 2 komentarze:

  1. Gdyby się tak dało...nie ma szans na ciszę żeby nad tym się skupić...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bardzo polecam jogę w ciąży, daje spokój i ciszę tak potrzebne przed kolejnym etapem życia:) Dziś jak Ala ma już 11 miesięcy czasami tęsknię za wyciszeniem:)

    OdpowiedzUsuń